31-10-2016 Tým Ašáků

Aš byla kdysi textilní velmocí. Na začátku dvacátého století textilní průmysl v Aši vzkvétal, v roce 1924 bylo ve městě více než 120 tkalcoven, desítka barvíren, přes padesát pletáren a téměř 130 míst, kde se pletly punčochy.

Znáte např. textilní firmu Tosta, která vznikla po druhé světové válce z několika menších továren? Začleněny do ní byly především pletařské závody z celých západních Čech.

Firma se postupně stala pletařskou velmocí se čtyřstupňovou výrobou od suroviny po hotové konfekční výrobky, jako jsou sportovní a domácí ošacení, dámské noční košile a pyžama, dámské prádlo nebo pánské košile. Jako jedna z mála si zachovala tradiční výrobu rukavic. V 80. letech, době největšího rozkvětu, měla i vlastní učiliště a zaměstnávala kolem tisícovky lidí.

V roce 2016 Tosta opět ožila, díky pAšákům!

No dobrá, není to až tak pravda, ale v nadpise to vypadá skvěle, to si přiznejme. Nicméně jsme nechali v ašské textilce ZDM vyrobit trička s naším logem a právě logem Tosty, jako odkaz k textilní tradici našeho regionu.

K retro tričkům patří ale hlavně retro leták! Ten jsme se za pomoci fotografa Dominika Erbana, grafika Rolanda Havrana a zapůjčených materiálů od ašského muzea snažili co nejvíce přizpůsobit oné době. Posuďte sami, zda se nám to povedlo.

Trička si zájemci mohli zakoupit u našeho stánku na Letních slavnostech města Aš - této možnosti využilo několik desítek lidí. Pokud máte o tričko zájem (200 Kč), honem rychle klikněte na KONTAKTY a dejte nám vědět. Zbylých triček je totiž přesně 10 (pouze bílé tričko s modrým potiskem).

Plakát Tričko

Líbí se vám tento příběh?

Pochlubte se svým přátelům


POSLEDNÍ AKTUALITY Z MÍSTA ČINU

Obrázek aktuality

Galavečer Ašáků rozhýbal celou LaRitmu

09-03-2016 Tým Ašáků

V sobotu 25. února 2017 se v ašském kulturním centru LaRitma uskutečnil Galavečer Ašáků. Na společenskou událost, která se odehrála u příležitosti vyvrcholení rok trvajícího projektu pAšáci.

Číst celé
Obrázek aktuality

Anketa největší pAšák

09-02-2017 Tým Ašáků

Na Galavečeru Ašáků 25. února 2017 oceníme jednu vybranou osobnost titulem “největší pAšák”. Pomozte nám při výběru svým hlasováním.

Číst celé
Obrázek aktuality

Galavečer Ašáků se blíží

09-02-2017 Tým Ašáků

Rozhodli jsme se rozšířit ašskou kulturní nabídku o další společenskou událost. A tak pořádáme přátelské setkání pro široce širokou veřejnost nejen z Ašska. Líbí se Vám náš projekt pAšáci? Budeme rádi, když společně s námi přijdete oslavit jeho roční fungování.

Číst celé